Beställ inom
Vi skickar imorgon

Skönlitteratur

Visa som
Sortering
Visa
per sida

Aktersvall

Christina Vigg läser jämt, Fröding och Lawrence Durrell, hon hämtar näring från Miró, Picasso och Ag...
199 kr

Allt det du måste

Mia fyller snart fyrtio och lever ett vanligt liv, men ett liv som behöver förändras. Hennes höga am...
169 kr

Allt som var mitt : historien som inte f...

Cissi Wallins instagraminlägg 2017, då hon namngav en känd medieprofil som våldtagit henne, satte ig...
199 kr

Amor Fati

AMOR FATI av SANDRA JAMES ”De flesta som mötte honom bedömde honom som farlig, någon man inte vill...
59 kr

Bestulen

Inget är farligare än att sträva efter en perfekt värld
199 kr

Cancer är inte hela berättelsen

”Du har alldeles för tjock livmoderslemhinna, det tyder på en tumör!” Så började min cancerresa. Bok...
169 kr

Den förbannade Tethy Wall

Hon vaknade en sketen måndagsmorgon och visste att dagen skulle gå käpprätt åt helvete. Så vad hände...
199 kr

Den korta stund

Lena de Veens debutroman Den korta stund handlar om när förväntningarna på vad livet ska ge krockar ...
179 kr

Den magiska vagnen : ett kosmiskt äventy...

Forskaren Björn Örtenheim målar upp en positiv framtid i sin bok "Den Magiska Vagnen". I den får vi ...
119 kr

Dragonfly in amber

From the author of "Outlander.".. a magnificent epic that once againsweeps us back in time to the dr...
89 kr

Du tysta, du glädjelika sköra

"Du tysta, du glädjelika sköra" är en gripande berättelse om en förlorad far-dotter-relation. Men oc...
199 kr

Dödlig åtrå

Alice Wiklund, ung utredare på Rikskriminalen i Stockholm, blir utsedd att hjälpa Scotland Yard med ...
199 kr

Elva minuter

Elva minuter bygger på en sann historia och berättar om Maria, en ung och vacker kvinna från en b...
59 kr

En bit av himlen

En bit av himlen är en finstämd självbiografi om en magiska resa till Indien. Med ömhet och underf...
189 kr

Ett frågetecken är ett halvt hjärta

Författaren till världssuccén Den röda adressboken är tillbaka med en gripande roman om att överv...
59 kr

Fifty Shades of Grey

When literature student Anastasia Steele interviews successful entrepreneur Christian Grey, she find...
159 kr

Fifty Shades Trilogy Box Set

Romantic, liberating and totally addictive, the "Fifty Shades" trilogy will obsess you, possess you,...
329 kr

Fire and Blood

Set 300 years before the events in A Song of Ice and Fire, Fire and Blood is the definitive histo...
249 kr

Frankenstein

Frankenstein av Mary Shelley är ett av världslitteraturens verkliga mästerverk. Lika mycket en kriti...
59 kr

Game of Thrones, 5 vol box

Perfect for fans of HBO's Game of Thrones-a boxed set featuring the first five novels! An immersive...
399 kr

George r. r. martins a game of thrones l...

The ultimate collector’s item for fans of the epic fantasy series that inspired HBO’s Game of Throne...
600 kr

Guldburen

Med denna roman förverkligar hälsodrottningen en dröm; att skriva skönlitterärt om aktuella mänsklig...
299 kr

Halvvägs... och sedan?

Halvvägs... och sedan? är första delen av en trilogi, där man får följa de känslige Raouls erövring ...
199 kr

Heta nätter

HETA NÄTTER av JENNY HOLMES ”Tommys blick hade verkligen trängt in i henne, fått hennes ben att bli...
59 kr

I varje ögonblick är vi fortfarande vid ...

Nominerad till Nordiska rådets litteraturpris 2016. Belönad med Dagens Nyheters kulturpris 2016&n...
59 kr

Innan man vet

Innan man vet är en finstämd skildring av en kvinnas dilemma i kärlek och i sorg. I denna självbiogr...
199 kr

Invigningen

Boken är en insiktsfull självbiografi i romanform som utspelar sig i det gamla Egypten. En fascinera...
449 kr

Joni & Ken : en annorlunda kärlekshistor...

En aldrig tidigare berättad kärlekshistoria som inte lämnar någon oberörd… Ken underskatt...
189 kr